V lednu 2025 dojde ke stejnému zdražení jako letos v říjnu, ZÁSOBTE SE ! Během svátků bude zavřeno pouze 24. - 26.12. a 1.1

Jak skončit jednou provždy s tabákem a přejít na elektronické cigarety. Lze to vůbec? A proč není dobrou variantou nahřívaný tabák?

Jak skončit jednou provždy s tabákem a přejít na elektronické cigarety.

Lze to vůbec? Jak je to se škodlivostí a cenou?

 

Lze přejít jednoduše na elektronické cigarety z těch klasických, potažmo z nahřívaného tabáku?

Je to levnější variantou kouření, nebo dražší?

Proč přejít? Škodí to méně, nebo více?

Shrňme si to v krátkosti a v bodech v následujících řádcích.

 

  • Jak definitivně skončit s cigaretami, eventuálně s nahřívaným tabákem a přejít k elektronickým cigaretám?

 

Najděté své „Proč?“.  Nejčastějšími odpověďmi lidí, kteří chtějí skoncovat s tabákem, jsou důvody jako je zápach (jejich okolí , obzvláště nekuřáci – netolerují cigaretový kouř. Mimo jiné zahřívaná varianta často smrdí nekuřákům dokonce více, než ta klasická), finance (cena cigaret letí strmě vzhůru a nepolevuje, vláda si předsevzala navyšování jejich ceny každým rokem, dokud nebude stát jejich nejlevnější varianta přinejmenším 200Kč) a zdravotní důvody (snad ani neexistuje kuřák, jenž by si nestěžoval na nějakou újmu způsobenou kouřením.

Vybere si správný typ elektronické cigarety. E-cigaret je na trhu nepřeberné množství, od těch, co věrohodně simulují potah z cigarety (zpravidla označované jako MTL, typy určené pro klasické šlukování) až po ty, jenž produkují takové množství páry, které provozovatelé diskoték mohou jen závidět (obvykle označované jako DL, určené pro přímý, agresivní potah). Málokomu vyhovuje zpočátku druhá varianta. Volte proto typy pro klasický potah, které jsou plnitelné (taková jednorázová ecigareta vyjde totiž oproti plnitelné verzi finančně přinejmenším 4x dráž, navíc často obsahují náplně pochybné kvality), dobíjecí a s dobrým chuťovým podáním.

Celá problematika je ještě poněkud složitější, protože se tyto přístroje dále dělí dle dalších technických vychytávek a funkcí, kapacity baterie atp. Proto se neostýchejte obrátit na obchod s vyškolenou obsluhou, kde vám poradí konkrétněji dle vašich preferencí.

Zvolte správnou chuť a nikotinovou gramáž, potažmo typ nikotinu.

Existuje nespočet nejroztodivnějších druhů náplní, od klasického tabáku až po koláč z rebarbory. Části uživatelů obvykle zprvu vyhovují spíše tabákové příchutě, které věrněji napodobují starý zvyk, kouření klasických cigaret. Je však více než nasnadě zkusit i varianty tabáku s jemnou dochutí například mentolu, čokolády či ovoce. Jiným typům uživatelů zase spíše sedí různé ovocné varianty. Valná většina lidí přeskakuje z tabákových na ochucené a zase naopak. Doporučujeme rozhodně vyzkoušet co nejvíce možných druhů, protože právě v tom tkví krása vapingu. Můžete si doslova vybrat, na co právě máte chuť.

 

„Víte, že ochucené varianty liqudů (náplní) nezvyšují množství cukru v krvi a neobsahují žádné kalorie? Jsou tedy vhodné i pro diabetiky, nebo lidi dodržující striktní dietu“. "Až 85% uživatelů ecigaret preferuje ochucené příchutě namísto těch tabákových".

 

Jak je to s výběrem druhu a silou nikotinu? Existují dva druhy nikotinu. Volný nikotin, který je pocitově velmi silný v hrdle, uvolňuje se v těle delší dobu oproti klasické cigaretě a také má pomalejší nástup. Oblíbená převážně u letitých a silných ekuřáků. Pak je tu tzv. nikotinová sůl (neobsahuje sůl, avšak pomocí speciálního solného roztoku se nikotin získává z tabákových listů), která je pocitově v hrdle mnohem jemnější a má podobně rychlý náběh do krevního řečiště jako v případě tabákových cigaret. Drtivé většině vyhovuje právě tato varianta. Je to však subjektivní záležitost a je vhodné vyzkoušet obě varianty. Především, pokud si zpočátku nemůžete zcela odvyknout od klasického tabáku. Často je to jen špatně zvoleným druhem nikotinu, nebo jeho silou (Příliš silná dávka vás bude dusit, příliš slabá vám nebude stačit a budete mít opětovnou chuť na cigaretu.

Nikotinová gramáž se udává v miligramech na mililitr náplně. Pro jednoduchost – silní kuřáci, kteří měli spotřebu dvacet cigaret denně a více nejčastěji kouří nejsilnější variantu 20mg/ml, mírnější uživatelé se uchylují k variantě okolo 10mg a slabí či  nárazoví kuřáci volí variantu okolo 5mg. Zvolit můžete také variantu zcela bez nikotinu.

 

„Věděli jste, že pětina vaperů (ekuřáků) užívá náplně zcela bez nikotinu? A až třetina si kupuje beznikotinové varianty alespoň jednou do měsíce“.

 

 Zpočátku se budete cítit s elektronickou cigaretou neohrabaní. Potah z ní je jiný, volnější. Zprvu pocitově agresivnější anebo jemnější (záleží hodně na výšce nikotinové gramáže a výkonu daného zařízení), než u klasické varianty. Je proto zapotřebí obrnit se trpělivostí, zkoušet různé varianty potahu, náplní a případně i zařízení. V těch lepších kamenných prodejnách vám umožní si nějaké to základní zařízení a příchutě vyzkoušet přímo na místě, alternativně vám doporučit konkrétní zařízení dle vašich specifických preferencí.

 

  • Jak to vychází finančně?

Ve zkratce – vaping vychází jednoznačně levněji oproti klasickým cigaretám, nahřívané variantě taktéž. V průměru je to přibližně nejméně čtyřikrát levnější. Dá se ušetřit dokonce ještě mnohem více, a to například pokud si náplně začnete sami míchat z ingrediencí, které koupíte v každé dobré specializované prodejně. Téma je to však širší a vyšlo by na samostatný článek.

 

  • Jsou elektronické cigarety škodlivé?

Možná to některé z vás překvapí,  možná ne, ale ano, elektronické cigarety škodí vašemu zdraví. Již z logiky věci – inhalujete nikotin, na kterém se tvoří závislost, a to zpravidla žádné benefity do vašeho života nepřináši. Je však třeba zmínit, že v porovnání s cigaretami škodí ty elektronické  až o 95 % méně! A to rozhodně není zanedbatelné číslo. Budeme-li je porovnávat s nahřívaným tabákem, dostaneme se také k velmi vysokému číslu – většina studií hovoří přibližně až o 85 % menšímu riziku ve prospěch elektronických cigaret.

Například ve Velké Británii, která můžeme asi bez nadsázky nazvat Mekkou vapingu, samo Ministerstvo zdravotnictví doporučuje lidem jednoznačně přejít k elektronickým cigaretám. Nejednou dokonce sami pojišťovny přispívaly kuřákům na nákup těchto zařízení. Často se ostatně dočtete přímo na krabičce cigaret, že je vaping zdravější variantou kouření a měli byste zvážit přechod k této alternativě.

Na konci článku naleznete odkazy na články a studie, kde je tato problematika rozebrána obšírněji.

 

Celé téma elektronických cigaret, chcete-li vapingu, je velmi obsáhlá a vyšla by hned na několik knih. Proto berte celý článek s jistou rezervou a neváhejte pátrat hlouběji  po více informacích. Nejlépe uděláte, když se poptáte lidí, kteří mají s vapingem již zkušenost, případně navštívíte obchod, kde tomu skutečně rozumí a pomohou vám s přechodem a správným výběrem.

 

E-cigarety jsou méně škodlivé než tabákové. Potvrdili to britští vědci:

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/britska-studie-e-cigarety-skodi-o-95-mene-nez-tabakove/r~6cf23e5c468311e5b440002590604f2e/

 

Británie bude rozdávat elektronické cigarety, chce snížit počet kuřáků:

https://www.bbc.com/news/uk-65235343

 

Studie o škodlivosti e-cigaret:

 https://edepot.wur.nl/537112

 

Cenou ověnčený dokument o tabákové lobby, elektronických cigaretách, škodlivosti atd.

https://dokumenty.tv/boj-o-miliardu-zivotu-dokument/

 

Vyměňte tabák za e-cigaretu, radí britští lékaři:

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vymente-tabak-za-e-cigaretu-radi-britsti-lekari_392145.html

 

https://www.ecigaretyprerov.cz/clanky-/fakta-a-myty-o-elektronickych-cigaretach/

 

http://www.novinky.cz/domaci/381628-e-cigarety-skodi-mene-nez-horcice-odbornici-se-preli.html